Wenglorin valokennoanturit on tehty erityisesti painomerkkien tunnistukseen. Anturista tuleva valokohde on pieni ja valo valkoista, jolloin saadaan aikaan tarkka mittaus. LED-valolähde on kulumaton ja pitkäikäinen. Teach-In -malleissa säätö tapahtuu nappeja painamalla tai RS-232 kautta. RS-232 kautta voidaan myös lukea anturin tietoja.
WP02/WP04
- WP02- ja WP04-antureissa on pieni valopiste, jolla pystytään tarkasti tunnistamaan geometrian ja kontrastin vaihteluita. Antureissa on erilaisia Teach-In -säätöjä, ja kytkentäpistettä pystytään lisäksi säätämään potentiometrillä. Kaikkia parametrejä voi lukea ja muuttaa RS-232 kautta.
WM03
- WM03-sarjan anturit sopivat kohteisiin, joissa halutaan tunnistaa tarkasti harmaan eri sävyjä. Antureissa on monipuoliset Teach-In -säädöt (esim. dynamic Teach-In, two point Teach-In ja window Teach-In), joilla voidaan optimoida anturin säädöt sopimaan joka kohteeseen. Lisäksi antureissa on ON/OFF-viive, jota voi myös säätää.
Sovelluskohteita
- harmaan sävyjen vaihtelun tunnistus (max. 100 erilaista sävyä)
- painomerkin tunnistus, myös hyvin nopeissa kohteissa
- merkintöjen, tulosteiden, leimojen yms. tunnistus